Plakalı pastörizasyon ve sterilizasyon sistemlerimiz, sıvı gıda grubu olarak isimlendirilen Süt, Meyve Suyu, Dondurma Miksi, Şeker Şurubu, Krema , Salamura , Yumurta , Bal, Pekmez gibi ürünlerin pastörizasyon işlemlerinde güvenle kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Yapılan mühendislik hesapları ile her ürün için uygun sıcaklık, doğru plaka ölçüsünün seçimi, optimum ısı transfer alanı gibi temel parametreler en doğru şekilde belirlenmekte ve maksimum verim ile kullanımınıza sunulmaktadır.

Uygun sıcaklık seçimi, ürününüzün en uygun şekilde ve en az değişim ile işlenmesi için gereklidir.

Doğru plaka ölçüsünün seçimi ürün işleme kapasiteniz ile direkt bağlantılı olup, doğru bir akış hızı ve basınç altında ürünün işlenmesi ve buna bağlı olarak en verimli çalışmanın sağlanması için gereklidir.
Optimum ısı transfer alanının belirlenmesi, maliyetleri gereksiz şekilde arttırmadan sisteminizin uzun süre maksimum veriminde çalışmasını temin etmek için gereklidir.

Pastörizasyon ve sterilizasyon sistemlerimizde, tüm ekipmanlar platform üzerinde yer almakta olup, kurulum kolaylığı sağlamak adına tarafınıza paket halde teslim edilmektedir.

Pastörizasyon ve sterilizasyon sistemlerimizde kullanılan otomasyon seviyesi PLC ve PID kontrollu olmak üzere iki farklı seviyede mümkün olup, bu otomasyon çeşitleri de kendi içerisinde prosesiniz ve taleplerinize bağlı olarak günümüz teknolojisinin sağladığı en üst seviyede sunulabilmektedir.